Har jag en barnblogg?

av Lotten Bergman den 26 mars 2008

Borde jag plötsligt skriva långa drapor om barnen?

Kort resumé:
Den djefla mannen är en Trötter.
Jag är Prosit.
Sextonåringen är Kloker.
Trettonåringen är Blyger.
Tioåringen är Glader.
Åttaåringen är Butter.
Femåringen är Toker.

Skatteverket är den stor stygga vargen och korven den har två! Snipp, snabbt sprut!

{ 15 kommentarer… läs dem här under eller lägg till en }

Bimbo Boy 26 mars 2008 kl 15:35
Lotten 26 mars 2008 kl 15:41

Tack till Bengt A., som sprang på’t!

(Tyvärr kraschade i samma sekund hela mitt mejlprogram. Och försvann. Jag sitter här med mejlfrossa och sliter mitt hår. Mitt numera inte så gula hår.)

Jessika 26 mars 2008 kl 16:38

Apropå skatt så har jag just deklarerat.

Anna 26 mars 2008 kl 16:51

Jag fattade inte sagan och rodnade på slutet, men fick inspiration till nåt jättekul som kommer snart på en blogg nära dig.

Men för att svara ordentligt – jag gillar din blogg SUPERMYCKET, men tycker inte att det är en barnblogg (jag röstade givetvis på den ändå, man är väl lojal). Jag skulle kalla det en språkblogg eller en hårblogg eller en brevlådeblogg, eller kanske en filosofisk omvärldsblogg om jag kände mig högtidlig. Men du skriver redan precis lagom mycket och lite om dina barn. Lagom mycket för att man ska tycka att de verkar kul och kloka och fiffiga, och lagom lite för att man inte ska få för sig att man känner dem på riktigt. Helt rätt!

ingrid 26 mars 2008 kl 18:49

Du ligger tvåa! Jag röstade nyssens. Heja heja!

Översättarhelena 26 mars 2008 kl 19:58

Oj, jag tror minsann att Anna tolkar den där sista meningen likadant som jag. Fast det kanske var meningen?

dieva 26 mars 2008 kl 21:16

Nja, jag skulle inte kalla det en barnblogg, möjligen en blogg för oss som tror oss ha barnasinnet kvar.

Och min röst får du naturligtvis.

Lotten 26 mars 2008 kl 22:25

Ni tolkar helt rätt!

(Min mejl är döööd!)

cruella 26 mars 2008 kl 22:54

Kodordet är väl legobitarna?

Ullah 26 mars 2008 kl 23:28

Det är en basketblogg, tycker jag.

Absolut inte en handbollsblogg!

Jessika 27 mars 2008 kl 03:18

Jag håller med Helena och Anna! Och har ju röstat!

Lotten 27 mars 2008 kl 06:15

Åh, tvåa, jättebra, jag vill bli tvåa — dessutom passar jag tydligen bäst i silvernyanser. (Färganalys år 2001.)

Jessika 27 mars 2008 kl 06:43

Zebrarandigt är alltså att föredra framför halmgult när det gäller hårmanen ;) . När det gäller silvrigt menar jag.
Det är nästan så att vi får skramla och skicka iväg dig på hair treatment i storstan ;)

Anonymous 27 mars 2008 kl 07:49

Deltagande från en datacracher till en annan.
När jag köpt ny dator hade jag visserligen förlorat ALL mejl men inläggen på BLOGGER fanns ju kvar!
den blyga

Lotta 27 mars 2008 kl 15:44

Nej, ingen barnblogg i egentlig mening – fast det var så jag fastnade här en gång i tiden(nej, förresten, det var kåseriet om mamman och äpplet, men i alla fall). Men bäst är du säkert i alla fall, även om jag inte läst de andra. Så jag har röstat.

Lämna en kommentar

Föregående inlägg:

Nästa inlägg: