Julkalendern den 6 december 2008

av Lotten Bergman den 6 december 2008

I facit till gårdagens lucka står att läsa att Pärlbesatt förärades ett hederspris medan Åsna drogs ur hatten. En av de mer ”felaktiga” gissningarna kom Vredens barn med:

Alla snubbar vill ju vara katt! Flodhäst ger hippopotamus ger Hiphopopotamus ger Flight of the Chonchords.

Alltså är det Albi the racist dragon som bloggar idag. När han gråter blir tårarna till jellybeans!

Fast med en sådan slutledningsförmåga är det svårt att säga att den var fel. Men det var den ju.

Annars lärde vi oss igår att ”spendera” numera är ok att använda i betydelsen ”tillbringa tid” och inte bara i samband med pengar. Men gör det med förnuft: man riskerar att irritera läsarna så att de utbrister i ett Ökenråttskt ”Usch, vad jag blev nedstämd av att se dej skriva så, lilla Lotten!”.

Men om man vill få läsarna att tänka på något annat än de just då gör, funkar det bra.

Ok, hur ser nu lördagsluckan ut?

”Den är nog borta.”
”Borta?”
”Ja.”
”Varför?”
”Förmågan.”
”Hm.”
”Vad?”
”Nej.”
”Säg nu.”
”Är du säker?”
”Varför inte?”
”Det känns inte rätt.”
”Nej.”
”Menar du förmågan?”
”Ja.”
”Hon verkade tänka på något ann…”
”Vad? Föreställningen på tors…”
”Nej. Statisterna som den andr…”
”Ah. Satanisterna! Hade hon sett dom?”
”Nej. Statisterna. Ja, så måste det vara. Hon hade sett dom.”
”Ja. Statisterna. Ringde hon Hans? Alfredson?”
”Nej. Alf.”
”Ja, för attan. Henrikson. Förstås.”
”Men huvudv…”
”Kansk…”
”Kanske?”
”Jag är inte riktigt säker.”
”Mhm.”
”Så hon är inte slut?”
”Jo, för fan. Det finns ingen annan förklaring.”

Facit och söndagsluckan kommer vid midnatt!
_____
Facit.

{ 176 kommentarer… läs dem här under eller lägg till en }

Lotten 6 december 2008 kl 19:35

Käääära Pärlbesatt: du har ju vunnit pris!

”Förstod jag det rätt om jag förstod att det var out of line att säga nåt om tidsspenderandet?”

Du SKULLE påpeka det! Out of line betyder för mig att något inte var lämpligt. Du var mycket lämplig.

Resonemanget kring ”spendera tid” bevisar ju att det som är tillåtet enligt reglerna faktiskt inte alltid är lämpligt ändå. (Tack och lov. Annars hade mina kurser varit hemskt ointressanta.)

Eva-L 6 december 2008 kl 19:47

Det är väl bara att blunda och hoppa. Jag gissar på Alan Bennett ety det var den senaste författare jag läste.

pärlbesatt 6 december 2008 kl 19:52

Utmärkt! Jag blev rädd att min bristande förmåga att läsa mellan raderna kanske spelade mig spratt… Då kan jag alltså fortsätta vara lätt språkfascistiskt anstruken i godan ro? Skönt! :)

pärlbesatt 6 december 2008 kl 19:54

Förresten, svamlig och petimätrig, det är ju JAG som hemligbloggat mig själv ovetandes! :)

Wickamanskan 6 december 2008 kl 19:59

Jag gissar att det är Eugène Ionesco med Den skalliga primadonnan. Får man säga det nu, eller skulle jag kommit med någon klurig ledtråd?

Lotten 6 december 2008 kl 19:59

Ni som minns tidigare kalendrar: har det någonsin varit så här förvirrat?

*myyys*

(Jag bara låtsas mysa. I själva verket lider jag alla helvetes kval eftersom denna självklara hemlisbloggare blev för svår eftersom den i min hjärna var så förbenat självklar.)

bengt 6 december 2008 kl 20:06

Kommenterar för en gångs skull sent, har haft sovmorgon. Dessutom utan att ha läst igenom alla kommentarer.

Står mellan Groucho Marx eller Abbot och Costello. Jag säger A & C.

Charlott - the Goblin girl 6 december 2008 kl 20:10

Lix 16 – barnbok! Hade vi inte lämnat barnböckerna idag?! Fast det är ju lite Nalle Puh och Ugglan över det…

Jag kan rapportera att någon påve hinns inte med imorgon (om han inte snackar innan 9 eller efter 19) – och innan 9 orkar jag nog inte kuta dit bort. Det var jättemånga länder med på mötet och man får sitta med en hörlur för tolkning till engelska. Jag satt inklämd mellan Sydafrika och Syrien. Ecuador och Argentina var lika bråkiga som Spanien brukar vara (hör det till spanska språket kanske? ”Bråken” handlade mest om att vissa dokument endast var på engelska). Så fort någon har hållit en presentation så måste alla prisa denna – man är mycket artiga. Ökenråttan blir kanske nöjd över att höra att vi hade en chairperson – inte en chairman. Och ja, det var en kvinna. (Undrar just hur många möten det har tagit att komma fram till det… det går inte snabbt framåt precis!) Innan jag skulle åka var jag lite fundersam på dresscoden. När jag kom till EU-koordinationen på förmiddagen satt min brittiske kollega där i vit t-shirt och jeans så då kände jag mig lugn. Det visade sig dock att hans väska kommit bort på flyget… Annars känner jag mig lite som Papphammar mellan varven…

Jo, spill inte läsk på tangetbordet på en laptop. Jag hade en incident med Pepsi twist. Lyckades torka bort allt trodde jag, men u:et försvann. Nästa morgon när jag startade datorn så började den skriva ut alla uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:n som jag tryckt fram ;0)

babbsan 6 december 2008 kl 20:15

Googlar man på deckare och korv så finner man… Wallander! Visserligen var korven reklamfilm, men gissa kan man ju alltid!

dieva 6 december 2008 kl 20:21

Puuuh! Ett tag var jag orolig att jag hade stavat fel men båda stavningarna var tillåtna.

Annars tänker jag på döden.

Charlott: Som svensk så gör man ofta det när det blir formellt i internationella sammanhang.

Men lycka till med hajarna. Synd att du missar påven men så är det ibland.

wv påstår att jag ska få en preseng, det låter hoppfullt inför nattens dragning.

Charlott - the Goblin girl 6 december 2008 kl 20:25

Dieva, jag kan inte se att påven tänker hänga där imorgon. Däremot så verkar han dyka upp vid spanska trappan på måndag… Kanske kanske att jag skulle kunna ta mig dit och få se Popemobilen.

Det är tydlig helgdag även på måndag vilket talar för att det kan bli läskigt mycket pizza – för en viktväktare – denna resan. Men det är gott – kokt potatis på var inte alls dumt.

wv siannero – var väl någon romersk kejsare?!

dieva 6 december 2008 kl 20:31

Men jag har just upptäckt att Ingmar Bergman och Alf Henrikson hade något ihop som involverade statister.

Kan det vara det?

Men jag har inte kommit på vad det har med korv-dialogen att göra.

cruella 6 december 2008 kl 20:32

Väntar de på Godot? Lika enerverande osammanhängande och efter hand fascinerande åtminstone.

Emi 6 december 2008 kl 20:38

Det är nog Luke Skywalker som har tappat Kraften och är alldeles förvirrad. Kanske har han blivit pappa, och försöker skriva julkalendergissning och söva argt barn, jobba och prata i telefon. Samtidigt. Ja? Nej?

cruella 6 december 2008 kl 20:48

BecketT. Två t.n, mina barn.

Han har en kompis som heter Virpick. Säger Wv.

crrly 6 december 2008 kl 21:37

cruella: En virpick maste vara min manliga motsvarighet.

Ja, jag skriver utan p(r)ickar emedan jag befinner mig surfandes USA, typ. Strax ska vi baka swenska peppercookies med mina slaktingar och insmugglad deg.

Va, ska man gissa ocksa? Tja, att du namner statister ar intressant da jag just laser min slaktings bok om sin tid som statist i Hollywood och varfor hon sjalvmant valde att halla sig kvar pa statistnivan. Kan det vara hon? Hon pratar ganska mycket for sig sjall. Shirley heter hon.

wv tycker usch om ledtradar: clusch.

crrly 6 december 2008 kl 21:39

sjall = sjalv, with two pricks over the a.

Hoho, nu horde visst wv var tidigare diskussion om de icke insmugglade lingonen som vi inte tog med oss den har gangen: ingon. Det maste val betyda just ”inga lingon”?

Pelle G 6 december 2008 kl 21:42

Kan det vara Mel Brooks

Victoria 6 december 2008 kl 21:49

Jag tror att det är Abbott & Costello!

Ica 6 december 2008 kl 21:59

Näe, jag kan inte tänka mig någon annan än Nemi. Hon pratar mkt satanister. Det kan vara Gilmore Girls iofs. Eller varför inte Dennis Lehane i hans rollkaraktärer Angie och Patrick? Okej, de eller Nemi o Cyan.

Johanna 6 december 2008 kl 22:00

Tipset att gissa på bibelpersoner är ju klockren, den ska jag ha i minnet! Här tror jag däremot inte riktigt att det är Ormen och Adam som diskuterar… eller Maria och Josef. Hmm. Nej. Jag har i alla fall övervunnit min rädsla att kommentera. Snart kommer det en gissning. Tror jag.

Lotten 6 december 2008 kl 22:14

Nu kommer dagens mest lättlästa ledtråd: det rätta svaret är ännu inte nämnt med namn.

(Jag tror att Orangeluvan skulle kunna göra det, men hon har nog gått och lagt sig.)

Niklas 6 december 2008 kl 22:20

Martin Kellerman?

Charlott - the Goblin girl 6 december 2008 kl 22:26

GW Persson kanske? Han är ju väldigt pratig. Sjöwall Wahlöö känns inte helt rätt. Kanske Roslund Hellström?

aequinoxia 6 december 2008 kl 22:27

Nej, Gilmore Girls kan det ändå inte vara. Om det inte är mrs Kim som pratar med Gud. Lorelai Gilmore har väl aldrig sagt en så kort mening någon gång.

Cecilia N 6 december 2008 kl 22:33

Idag är det nog två nasaréer som pratas vid efter det att de kört ut Jesus ur staden. Det blev ju inga under gjorda där.

Wickmanskan 6 december 2008 kl 22:34

Om det nu inte är Ionesco, kan det vara Jean Genet?

vredens barn 6 december 2008 kl 22:43

Lotten, för tusan bövlar! Klockan är tjugo i elva en lördagkväll och jag tänkte städa. Det är väl illa nog, men nu kommer jag bli så illa tvungen att lusläsa ETTHUNDRATJUGOFEM kommentarer för att veta vad som skall uteslutas och vad som möjligen har blivit glömt. Ingen ordning på torpet.

VW: maticell. Vatten och bröd?

Wickmanskan 6 december 2008 kl 22:49

Stolarna, ”Les Chaises (English: The Chairs) av Eugene Ionesco.
Jag VILL ha detta till Ionesco.

Huskorset 6 december 2008 kl 22:50

Om det rätta svaret inte är nämnt med namn ännu så måste vi vid det här laget börja ösa båten/ur oss namn.
Sjöwall Wahlöö sa Goblincharlott.
Bra där.
Mankell Henning säger jag då.

Lotten 6 december 2008 kl 22:53

Kom igen nu! Heja!

Godiva 6 december 2008 kl 22:58

Nu är klockan så mycket att jag skriker ”Nalle Puh!”

Godiva 6 december 2008 kl 23:00

Eller Harry Potter!

Niklas 6 december 2008 kl 23:00

Ok, ösa var det. Arne Dahl!

Niklas 6 december 2008 kl 23:03

Nej men det måste ju vara Kurt Wallander! Vi är tillbaka på Östen W-spåret!

loppran 6 december 2008 kl 23:03

Någon äter upp kommentarerna här!
Jag gissar igen, den här gången på Per.

wv: atorable! :)

Håkan (hakke) 6 december 2008 kl 23:06

Initialbokstäverna på de avbrutna orden ger ”atahk”. Visst låter det som en typisk wv? Möjligen också en ny kampsport.

Nu ska jag fundera vidare på ”huvudv…”:
huvudväg
huvudvridning
huvudverb

Agneta 6 december 2008 kl 23:06

Ett namn fattas.
Kan det vara Lise Myhre?

Wickmanskan 6 december 2008 kl 23:07

Mer Ionesco: Lektionen.
Enstöringen är en annan pjäs.
Eller Gnistor.

wv har en åsikt om svårigheten på dagens lucka: usher

Godiva 6 december 2008 kl 23:08

Momo!?

Lisbeth Salander?

Jesus, kan man väl alltid kasta in?

dieva 6 december 2008 kl 23:09

Eftersom jag inte lyckas vara särskilt originell och det inte tycks vara Ingmar Bergman och Trollflöjten så får jag väl ansluta mig till Henning Mankell och ”Mannen utan ansikte” med Kurt Wallander.

Vägen dit går från ”huvudv” till ”Mannen utan ansikte”, Henriksson (visserligen Krister) har spelat Wallander och Alfredson är knuten till Skåne.

wv anser att jag är ute och irrar – strollus.

Huskorset 6 december 2008 kl 23:12

Men vad tusan.

Liza Marklund (har inte hon varit med förr och blev arg?)
Åke Edwardsson
Helene Tursten
Inger Frimansson
Stieg Larsson

…asch jag bara chansar här.

Förresten! Alla deckarkännare: Finns det någon bokdeckarhjälte/hjältinna som använder sig av en ”paranormal förmåga” när de löser brott (som nu är så populärt i deckar-serier på reklamkanaler)?
Det kan vara den personen som tvivlar över sin ”förmåga” här.
Eller ÄR det en tv-deckar-hemlisbloggare?

Märks det att adrenalinet pumpar i Jonsered?

en annan malin 6 december 2008 kl 23:19

jahapp, inget känns självklart. Men de halva orden känns inte som en boktext, mer som en filmdialog. Och inte så avancerad sådan.
Beck är det ju tydligen inte men…
en wallander film då och ledtråden är Henrikson (Krister) som någon redan nämnt.

pärlbesatt 6 december 2008 kl 23:19

Ska det vara Ionesco ska det vara Den skalliga primadonnan. Hon må tappat bara håret och inte ”förmågan”, men hår har iaf med huvud att göra, om än inte med ”huvudv”. Kanske man lättare får HUVUDVärk om man inte har hår?

När man googlar sig vidare från La cantatrice chauve till den svenska varianten ramlar man på följande, som passade osedvanligt bra in just här just nu:

”Va’ säjer du? Beckett? Nä, ska de’ vara absurdism ska de’ vara Ionesco. Skalliga primadonnan! Rena Hasse Å Tage. Eller ta Jarry. Nä, rövelen på er, nu ska jag läsa en essä av Montaigne.””

Saxat här: http://nymodernism.blogsome.com/2007/07/

wv shated, kortform för she hated (her hairlessness)?

Lotten 6 december 2008 kl 23:24

Ni ska lyssna på Huskorset och strunta helt i förmågan. Förmågan är bara ett ord. Det kunde ha stått att hon hade förlorat håret. En stol. Sans och vett. Eller ena benet.

Men stava rätt …

Heléne 6 december 2008 kl 23:26

Lilly Lottstone!

Wickmanskan 6 december 2008 kl 23:28

Kära Pärlbesatt, Den skaliga primadonnan sa jag redan 19.59.
Sen kommer Lotten 22.14 och säger att ‘det rätta svaret är ännu inte nämnt med namn.’ Då måste jag ju komma med andra gissningar.
Men orginaltiteln var tydligen Den skalliga Sopranen (the bold Soprano).

Lotten 6 december 2008 kl 23:32

Bra, Heléne! Men jättefel!

Om hon som nämns i texten hade tappat håret, hade till och med jag trott att det var Den skalliga primadonnan.

Förresten har jag spelat Ionescos Noshörningen på scen – Lunds nya studenteater. Min roll var så liten att jag fick ta på mig extremt små och snäva kläder för att synas.

Cecilia N 6 december 2008 kl 23:34

Hm, "äta upp" => Polis polis potatismos => Sjöwall-Wahlöö med reservation för stavningen

pärlbesatt 6 december 2008 kl 23:36

Wickmanskan, jag måste missat ditt inlägg. Originaltiteln är dock La cantatrice chauve, iaf så vitt jag vet.

bengt 6 december 2008 kl 23:36

Jag vägrar dubbelgissa. Men har nog fått ihop det.
DRT från 1/12 har det besvärligt just nu, men kommr repa sig.

Översättarhelena 6 december 2008 kl 23:37

Är det inte lite dogmafilm över det när man tänker efter? (Och börjar bli desperat?) Nu säger jag Lars von Trier!

Godiva 6 december 2008 kl 23:37

Kitty!

Modesty Blaise?

Mrs Marple.

För helvete. (som mamma brukar säga.)

Laura Palmer?

Snälla Lotten, kan du inte smyga in en extralucka som är Laura Palmer, bara till mig?

Lilla E 6 december 2008 kl 23:39

*rusar in med andan i halsen*
Lars Norén.

pärlbesatt 6 december 2008 kl 23:42

Lotten, var det månne 1987? I så fall står det omnämnt så här

1987, ”Noshörningen” par Lunds nya Studentteater, Suède

här

http://www.ionesco.org/oeuvres.html

Här kan man snackar specialintresse… Pheew..

wv tycks vara en låtsasmedeltida stavning av admire- admierhe

dieva 6 december 2008 kl 23:43

Jag måste erkänna att jag är helt konfys efter dagens övningar!

Kan det vara Karin Wahlberg med Claes Claesson och Veronica Lundborg?

Fredrik - the owl 6 december 2008 kl 23:44

Hohoo! Kastar mig in i dagens sista stund för min julkalenderdebut i år. 153 kommentarer, puh…skippar allihop och gissar på Beckett!

Godiva 6 december 2008 kl 23:47

Skrivkramp?

Jag kan inte. Hon gör mig galen.

(ja, jag har tangetbordstourettes, lider av det ibland)

PS. Har jag sagt att jag är lite kär i postpatafysiska morfemanalys-Anna?

Wickmanskan 6 december 2008 kl 23:49

The X-Files med FBI agenterna Fox Mulder (David Duchovny) och Dana Scully (Gillian Anderson).

Huskorset 6 december 2008 kl 23:50

Lyssna på MIG? Är du tokig, Lotten,
jag har ju inte den blekaste aning, och svettas av nervositet nu.

Ska vi verkligen inte klara det här?

Var ”ena benet” en ledtråd? Finns det ett enbent psychic medium i deckarvärlden?
Jag blir gaaalen!

Lotten 6 december 2008 kl 23:51

Ja! 1987! Wow! Står det någonstans att jag var jätterolig? Inte? Men va!

Jaha, då lägger vi ner en uggla i plommonstopet också.

Några fler såhär snart femitolv? Och ingen som vill spinna vidare på
1) Huskorsets förslag
2) mitt propagerande för petimäterstavning?

Förresten: ”Ja, för attan” är ett direkt citat ur verket i min hand. Säger någon så these days?

Godiva 6 december 2008 kl 23:53

Ture Svänton!

Kalle Blümkvist?

Böffy?

Huskorset 6 december 2008 kl 23:55

Nu sa wikipedia ”Eugène Ionesco, born Eugen Ionescu”
Jag har fortfarande ingen aning.

- huskorset tätar hål i desperation

Översättarhelena 6 december 2008 kl 23:57

Det kanske är Tony Hill och den där blonda polisen som snackar? Val McDermid alltså. För att spinna vidare på Huskorsets idé om tv-deckare.

Ica 6 december 2008 kl 23:58

Meh! Ska det nu vara nån sån där gammelförfattare igen? Jag erkänner: jag KAN inga sådana!
Why oh why kollade jag inte under filten när jag väl hade chansen? Då kunde jag ju fått svara rätt imorgon i alla fall.

Men jag säger att det är killinggängsnubbarna förresten. Det är Martin Luuk och Henrik Schyffert.

Lotten 6 december 2008 kl 23:58

Mycket, mycket kreativt, Godiva! (Men fel.)

Lotten 7 december 2008 kl 00:01

Pliong!

För första gången på fyra år har jag misslyckats! Rätt svar är nämnt en gång av Huskorset — men felstavat. Och Orangeluvan som ju visste, bara sover och sover.

(Nejdå, det är inte så himla petigt med stavningen egentligen. Det är bara det att ledtrådarna byggde på stavning.)

Nu kommer facit!

pärlbesatt 7 december 2008 kl 00:01

Jag reagerade mest på att en sa För attan och en För fan. Men därifrån till att gissa rätt är det långt.

Lustigt nog låter wv som rumänska,

geyedscu, på tal om Ionesco.

Godiva 7 december 2008 kl 00:01

Jag tänker i alla fall göra mitt bästa för att vara sist med att gissa fel.

Björn L. John C. Mel B. Sylvia P. Åhh…

Godiva 7 december 2008 kl 00:03

Stig?

(sist?)

dieva 7 december 2008 kl 00:04

Åsa Nilsonne, men det har väl någon sagt.

Lotten 7 december 2008 kl 00:08

Ni kan ju fortsätta gissa här — men kolla då i facit först så att ni har en chans att gissa rätt!

Pärlbesatt: Ja, attan en gång och fan en annan gång. Precis som i originalet.

Niklas 7 december 2008 kl 00:20
Lotten 7 december 2008 kl 00:57

Tack, Niklas! Jag döpte facitet till fel datum, och när jag döpte om det funkar junte länken. Eller om det kanske var vice versa.

Dammråttan 7 december 2008 kl 19:10

För att komma med en annorlunda gissning, så tror vi här hemma(jag och dammråttemaken) att vi ska slå till och gissa på Judas Iskariot. Ledtråden Fidei – trons förråd leder oss in på bibelns område. Judas byter ju som bekant ”lag”, Han är girig, som Martin Klette och initialerna i Jurgen Klinsmann står för Jesus Kristus.Koers kommer från ”kurs” och handlar om vilka pengar han ska få.

Dammråttan 7 december 2008 kl 19:12

Sedan måste jag ju lämna en gissning på Kafka också, med Jurgen Klinsmann som Josef K och alla anspelningar på advokater och rättssystem och känslan av att inte få ett enda rakt svar.

Lämna en kommentar

Föregående inlägg:

Nästa inlägg: