Se där en rubrik som lurar er ända till majmajmåne. För jag samlar på gamla skor, nya basketbollar, fina t-shirtar och ljuvliga minnen. Och allt annat som kan vara bra att ha. Vilket gör mig till en maxilist.
Fast naturligtvis inser jag som alla andra att det går att göra sig av med rubbet, ställa sängen i något väderstreck, riva väggar, sälja det som säljas kan och sedan resa jorden runt i ett par shorts och en slokhatt.
Men varför? Jo, för att en amerikan vid namn Andrew Hyde ju kan det. Han bor i sin blogg (är alltså hemlös vad gäller själva kroppen), äger 39 ting (svårdefinierat – är necessär en eller fjorton?) och är entreprenör (”person som är drivande och arbetar hårt för att nå framgång”).
Jag, som är drivande och jobbar hårt utan att nå framgång, inser att nu måste jag faktiskt ta tag i situationen och fokusera mer på minimalismen. På låtsas i alla fall. Alltså frågar jag mig själv: vilka femton saker – som jag äger – skulle jag kunna klara mig med?
Vän av ordning vill nu veta varför det är just femton, står det inte trettionio där uppe? Och hur definierar man ”ägodelar”? Äsch, vi komprimerar och effektiviserar genom att ludda till begreppen lite bara. Jag måste ha
1. cykel (jag äger ju ingen fungerande cykel i verkligheten, utan skulle bli tvungen att sälja bilarna för att få ihop till kanske 4 000 kr som räcker till en cykel med sju lås)
2. tandborste (tandkräm får man låna kanske?)
3. jeans
4, 5. två T-shirtar
6, 7, 8, 9, 10. fem underklädespersedlar inklusive strumpor (kan inte riktigt bestämma mig för antalet på de olika delarna)
11. skor (inklusive skosnören)
12. hoodie
13. universalladdare som funkar till allt (inte uppfunnen än, dock)
14. dator
15. telefon
16. betalkort.
Oj. Redan 16. Och jag har inte ens tänkt på jacka och ryggsäck utan får frysa och bära allt på huvudet. Entreprenören Hydes lista ser ut så här, när han drar ner de 39 till 15:
- ryggsäck
- skjorta
- regnjacka
- t-shirt
- joggingshorts
- handduk (kan man inte låna det när man lånar sovplats?)
- jacka i ylle
- necessär (fusk!)
- solglasögon (mes!)
- plånbok
- dator
- telefon
- finskjorta
- jeans
- joggingskor
(I kommentatorsbåset kan ni se originallistan – som anger varumärken för varenda pryl. Listigt, grabben, listigt.)
Som entreprenör ser jag framför mig att det där med försörjning ordnar sig eftersom man ju är så driftig när man är minimalist. Jag cyklar nog mellan de olika sovplatserna – men måste nog göra det i en storstad eftersom det annars blir för långt mellan sängarna och synnerligen besvärligt att hela tiden ha koll på datorn som är så svårbalanserad.
Och hur tänker ni? Trolla bort barn och andra komplicerande faktorer i tankeexperimentet och säg mig sedan om ni hade föredragit det minimalistiska framför det maximala levernet, som ju är vårt idag.

{ 65 kommentarer… läs dem här under eller lägg till en }
Så här står det i Andrews originallista:
Arc’teryx Miura 30 backpack
NAU shirt
Mammut rain jacket
Arc’teryx tshirt
Patagonia running shorts
Quick Dry towel
NAU wool jacket
Toiletry kit
Smith sunglasses
Wallet
MacBook Air
iPhone 3GS
NAU dress shirt
Patagonia jeans
Running shoes
Jag försökte minimalisera lite i höstas. Hyrde ett loppisbord och lastade det fullt med diverse saker som vi bestämde oss för att vi inte behövde.
Vi gick 9 kr plus för vi köpte varsin varmkorv.
Man kan ju minimalisera genom att ”snöra bort det”, i soptunnan eller Erikshjälpen också.
Men eftersom det var fungerande saker så är inte kasta ett alternativ och eftersom man måste tänka lite Ceciliahjälpen också så testades den här metoden. (Hon har nämligen inte någon inkomst.)
Hur träffar man lättast på människor som behöver en ryktlåda med lite borstar och grejer i, skumgummistoppning från en jättebra kudde som förvandlades till jättedålig när den åkte tvättmaskin (sömmarna gick upp), ett antal böcker som andra kan få läsa nu när vi inte vill läsa dem, diverse roliga t-shirtar som dottern tröttnat på, men som ändå är fina?
Jag har en fundering på att låta rummet närmast ytterdörren bli loppisrum. (Det som nu är där kan vara i ett annat rum istället.) Och så sätta upp en skylt utanför. Jag är ju mestadels hemma så det där med öppettider är välan flexibelt.
Minimalist vad avser packning.
http://www.youtube.com/watch?v=L5UlxHsgD58&feature=related
Ordet ”vädersträck” kan man väl kasta bort på en gång? Eller hur, språkpolisen?
Man stöter på sådana där praktiskt lagda människor i artiklar ibland, men deras listor är aldrig fullt applicerbara på oss som bor i Sverige. Vi har årstider. Solglasögon hjälper inte på fötterna vid snö.
Minimalisten Hyde verkar inte lika fanatisk som Lotten, nog har han väl en tandborste i sin necessär? Vad med underkläder?
Jag själv är nog mer prylb#g även om jag hellre har få bra grejor än många dåliga på listan. En Leatherman platsar definitivt på min lista också.
Tack Anders GM, vädersträck var kvar efter en listig ordlek i andra stycket, där jag gjorde saker i ett sträck och blandade allt med andra roliga ord som bredd och brädd tills det hela inte alls blev listigt eller roligt, så då strök jag alltihop och lämnade kvar blott en förarglig felstavning.
Örjans länk — bra påminnelse. Det är en helt otrolig packning!
När folk i fortsättningen påtalar att man faktiskt kan göra si eller så och man vet att de lyckas bara för att de slipper allt det där tidsödande som vi uppe i norr måste hantera, ska jag citera PGW:
– Tssssst. Vi har faktiskt årstider där jag bor.
39 saker är ungefär vad jag har på 1/3 av mitt skrivbord.
örjan: ! Suveränt. Och inte helt orealistiskt faktiskt. Men tar tröjorna mindre plats när man packar dem omlott sådär än om man viker dem en och en och lägger dem i trave?
agm: Tänkte precis som du — karln äger alltså inga kalinipper? Man undrar om det är skryt eller lögn eller ett väldigt diskret raggningstips.
Nä fy, så lite saker kan man inte ha. (Man = jag.)
Men kolla det här japanska sättet att vika tishor, som jag hittade bredvid Örjans packningsvideo: http://youtu.be/b5AWQ5aBjgE!
Hur gör de egentligen=!
Vår familj har bott i tropikerna och öknen i ganska långa perioder. Till tropikerna medföljde tre barn. Alla i familjen fick ha med en resväska och så hade vi en gemensam väska med böcker. Det gick hur bra som helst.
Tropiska vänner som besökte oss i Sverige baxnade när de såg att vi har dubbla garderober.
Lille Maken och jag är annars världsmästare på att packa lite. En vanlig fråga när vi anländer till vår destination med vårt magra gepäck är ”Har bagaget kommit bort?”
Vår all time high (eller snarare low) var när jag reste till Ulan Bator i 2 veckor på jobb med enbart handbagage.
Och jag har åkt till Umeå för övernattning med enbart det jag gick och stod i. (Fast det var alls inte meningen, vilket jag tror att jag har berättat om tidigare.)
Ett steg på vägen när laddningsfrågan är problem?
http://pcforalla.idg.se/2.1054/1.426195/har-ar-smidigaste-prylarna-till-din-lilla-netbook-dator?showGallery=true&img=10
Och man kan inte skylla riktigt allt på årstider
Är också tämligen effektiv packare, men handbagage, endast, till Ulan Bator har jag inte lyckats med. Än. Imponerande.
Vill ni effektivisera ert packande, börja veckopendla. Man minimerar allt mer, för det är inte kul att kånka på en massa saker.
@miss gilette:
Jag såg nån gång ett program om Lill-Babs (Här är ditt kylskåp?) och där demonstrerade hon den packningstekniken: att plaggen veks omlott om varandra. Det lär tydligen göra att det inte blir så skarpa vikveck av vikningen, så strykningen bibehålls bättre.
cecilia: Aha. Apropå veck: när jag hade tittat på supersnabba packningsfilmen passade jag på att titta på motsvarigheten för kvinnor (fick förslaget av DuTub när jag kollade på den första filmen) och kanske betecknande nog var den sju minuter längre än herrvarianten … I alla fall inskärpte packerskan att rullning gör att plaggen tar mycket mindre plats. Det har jag ju hört förr, men jag fattar inte varför det egentligen är så. Det måste ju snarast bero på att plaggens volym i väskan fördelas på ett sätt som gör att man upplever att det finns mer utrymme kvar. Eller kan det verkligen vara så att en hoprullad tisha får mindre volym än en hopvikt?
Jag gillar tanken på att få med allt i handbagaget — men om man inte har nåt incheckat bagage, hur ska man då få med sig schweizerkniven, nagelfilen av metall, flaskorna med mer än 100 cl vätska (exvis mitt flytande läkemedel) och vad det nu är? Nä, nån liten portfölj måste man allt checka in. (Finns det förresten gränser för hur små incheckade kollin får vara?)
@rakbladsfröken: det är nog bara självbevarelsedriften som begränsar hur små kommun man checkar in. Jag vet folk som fått checka in schweiziska armékniven i lämpligt tillfälligt emballage.
Allt annat än minimalist. Men ändå av princip bara ett handbagage (som går ner i dom där rörburarna på flygplatserna). Har ofta gott om plats och när det blir kärvt (köpt grejer som man inte behöver) vid hemresan så tar man en rymlig plastpåse där man lägger allt som tål att skrynklas lite.
Sedan lånar man en dammsugare och suger ut luften så mycket det går. Det är alldeles otroligt vad volymen minskar och vad skrynkligt det blir. Men vaf, tishor och kallingar får bli lite skrynkliga och vanliga skjortor stryker man ju i alla fall.
Reser man i varma länder så torkar kallingar och tishor över dagen och tvätt och pressing är ofta så billigt att det inte är något problem. I kallare klimat kan man gott ha samma kallingar och tishor ett par dagar.
Ett handbagage, alltså. Men när vi kör bil så finns det inga restriktioner. En extra gungstol eller några lådor vin tar inte så stor plats.
Nu vill jag verkligen ut och resa för att kunna få checka in en Leatherman (särskilt den dyrgripen som jag tappade bort för ett par år sedan) och sedan söka rätt på en gungstol som ska packas in en vakuumpåse.
När Orangeluvan och jag reste i somras, kom hon på efter incheckning att … eh. Det var nåt krångel. Vad var det? Hoho, söstra mi!
Helst bara handbagage för min del, oavsett resmål och längd. Min dysdirexi verkar smitta av sig på incheckat bagage. Det brukar ha svårt att hitta till samma flygdestination som jag. Och så undrar jag om någon vet vad som händer med alla de nagelsaxar, virknålar, spikar för järnvägssyllar och andra fiffiga verktyg som pockas ur handbagaget och slängs i en binge vid incheckningen.
Jag vill också veta vem som får allt det beslagtagna! Myrorna?
Aha, om man går till Hydes webbplats får man förklarat att han bara räknar sånt som han skulle kunna sälja, därför inte underkläder. Plus lite till.
Lite fuskigt, men inte desto mindre imponerande kort lista.
Jag packar oftast en handbagagestor väska, ibland onödigt mycket packning alltså. Nackdelen är ju när man blir av med saker i säkerhetskontrollen. Sist påstods den fasta, fina, säkert jättegoda engelska marmeladen vara en vätska.
Jag checkade in på Gatwick i sällskap med diverse kusiner och syskon, allt gick finfint. Meeen… Så upptäckte jag plötsligt att jag hade min sjukt coola och dyra Leatherman Tool (nummer två iordningen, nummer ett blev jag av med i Det lilla tågrånet) kvar i den lilla ryggsäcken som utgjorde mitt handbagage. Jag begav mig till incheckningsdisken och förklarade att jag redan checkat in. ”But… ” och så viftade jag demonstrativt med kniven, samtidigt som jag rynkade pannan. Som tur var förstod mannen bakom disken vad jag menade, vilket ändå inte var till någon hjälp, eftersom han tyckte jag skulle checka in min skramlande tomma rygga, inklusive kniv, och betala 30 Euro för kalaset. Då rynkade jag på pannan ännu mer, lade huvudet på sned och viftade med mina solblekta ögonfransar. Då mjuknade mannen och tipsade: gå och prata med den där killen där borta, han brukar vara snäll. Jag ställde mig i en annan kö och upprepade sedan pann-rykningstricket och knivviftningen. Den oerhört vänliga farbrorn bakom disken tittade på mig, log och sade: sätt din väska här på bandet. Så, nu är den incheckad. Varsågod nästa! Och det kostade mig inte en spänn.
Du är inte minimalist utan maxilist, skriver du, och då undrar jag lite språknördigt varför du inte är maximalist? Det låter liksom lite … mera!
Jag har ett överskott på det mesta… utom pengar. Jag skulle behöva minimera men det ligger en tjusning i att ha exakt rätt sak för varje ändamål. Jag skulle tro att jag har 7-8 olika saxar, vilket är ganska överdrivet i ett hushåll för en person. Jag har säkert en halv kubikmeter garnnystan i en fåfäng förhoppning om att jag plötsligt och utan förvarning ska bemästra stick- och virkkonsterna. Jag vågar inte ta upp fler exempel men jag tror budskapet framgått ändå.
Haha, Suvi, en lista över dom 15 mest onödiga ägodelarna kunde vara kul! Vi har en tex. fem julgransfötter, men aldrig mer än en julgran åt gången. Jag äger papiljotter. Har glömt varför. Vi har leksaker för ett helt dagis, men inga små barn längre. En mangel står och tar plats i tvättstugan. Osv.
suvi: Jag anar en självfrände där …
pysseliten: Men hur kan en mangel vara överflödig? Eller vänta — det är kanske ingen stenmangel? En stenmangel skulle vara absolut galet att äga men jag skulle verkligen vilja ha en. Inte nog med att det känns lika coolt att köra en som vilken dumper som helst, de är funktionella också som bara den.
Min man kom hem från Costa Rica med en gungstol.
Nope, en elmangel modell äldre. Min mormors mangelbord utan stenar var länge en eftertraktad pjäs, nu vet jag inte var det tog vägen men jag vet att jag klarar mig bra utan det. Huset är som en möbelkyrkogård, vi tar hand om utslängda stackars möbler.
Ingen gungstol. Inte ens från Sverige.
MG
Vi har en gammal stenmangel. Tror vi. Den står i sekruttmagasinet som hänger ihop med sekrutthuset som Lotten, som enda besökare, har viss kännedom om.
Det är en omfattande pjäs. Har du plats för den så är den din.
Man fyller liksom det utrymme man har. Femtiosex kvadrat? Fullt. Flytta till tvåhundratjugo kvadrat, vänta några månader. Fullt!
När jag en vacker dag lämnar stora huset i lilla byn tänker jag packa ett handbagage och sedan elda upp resten. Är det mordbrand om man tänder på sitt eget hus, inte tar kol på någon och inte försöker få ut pengar på försäkringen? I så fall får ni hälsa på mig på söndagarna. Välkomna!
@pysseliten: Jag kan informera om att även Janssons räknas som flytande :0
BEHÅLL PAPILJOTTERNA, PYSSELITEN!
Inte vet jag varför, men bara ordet papiljott blir man ju glad av. ”Nattmössan af grönt vaxtaft satt oroligt på det papiljotterade hufvudet.” (1844)
Suvi: Enda orsaken till att jag är maxilist och inte är maximalist är för att det senare ordet finns och har egna (olika) definitioner. Eftersom engelska Wikipedia är nedsläckt idag, får jag lita till andra källor: ”Maximalist scholars assume that the Biblical story is more or less correct, unless archaeologists prove that it is not; minimalists assume that the Biblical story must be read as fiction, unless it can be confirmed archaeologically. ”Minimalism” and ”maximalism” are, therefore, methods, approaches, or theoretical concepts.”
Om både Janssons och marmelad är vätskor … vad är i så fall pyttipanna och spritgelé?
Blir det gult eller rött kort om jag säger att det i så fall borde heta minilist?
skogsis: Är pansarkryssaren intakt? Funkar den? Är den eldriven? Gah, jag har fem garage och skulle strängt taget kunna bereda plats för en mangel i ett av dem emedan jag inte alls har fem bilar. Men ärendet måste beredas ordentligt innan beslut kan fattas. — Hur går det på ostronfronten förresten?
lotten: Tack för min- och maximalistinfo. Tänk att allting heter nåt!
MG
Jodå, jag var på Bar&Brasserie 1925 mitt emot Gare du Nord och fick mina Fines Claires No 2 idag.
Tidigare försök att köpa ostron på CoOp i Karlskoga kröntes med viss framgång. Men dom hade bara fem stycken och dom hade legat i sitt isblock i över en vecka och befanns vara stendöda vid hemkomsten. Jag insåg att det var ett stort misstag att försöka. Men, man lär sig.
Javisstja. Inte eldriven. Stort träåbäke. Finns inte mycket som kan krångla på den. Tror alla rullarna (kavlarna) är på plats. Vi får kolla. Sten finns i skogen. Om det inte ligger originalsten i överstycket.
Miss Gillette: Tacka ja. Om inte annat för att få chansen att se sekrutthuset.
SG: Ej eldriven är ju enklare. Man borde kanske företa en inspektionstur framåt hojsäsongen, hmh? (Bäst ta med packväskorna då, ifall det blir affär av. Ha ha HA.)
Jaså Paris minsann. Min åttaåring säger sig vilja dit och åka upp i Eiffeltornet, så jag får kanske masa mig dit med henne inom överskådlig framtid. Men då blir det inga ostron, det ser jag i kristallkulan redan nu.
Fast med ostron menade jag mer ifall du hade hittat nåt etablissemang i Kga som serverar — för den där ostronbloggträffen som diskuterades här nån gång i fjol.
Vår dotter var vår raka motsats när det gällde flygresebagage. När hon flyttat till Spanien ville hon ha med sej sin gamla jordglob med inbyggd belysning (stor gammaldags pjäs). Hur ska du packa den? sa vi. Jag tar den som handbagage, sa hon. Och så gjorde hon det. Den fick ju inte plats varken under framförvarande stol eller i overhead compartment; kanske fick hon piloten att hålla den åt henne under resan … Hon hade talang för sånt.
Packväskor fulla med sedlar? Måste nog göra dig besviken. Vi är glada för nästan allt vi kan göra oss av med.
Vi har med stigande förskräckelse läst om marmelad och annat som räknas som vätska. Barnbarnet Edwin ville gärna att vi tog med oss ett Eiffeltorn – inte mjukistorn som förra gången, utan ett i metall. Sådana torn kan ju vara ett farligt vapen i händerna på en kallblodig person som jag. Så det skulle nog omedelbart konfiskeras.
Vår strålande lösning, ett Eiffeltorn i plastkupa med glitter som faller som snö när man skakar det tyckte vi skulle funka. Men om marmelad bli beslagtagen så händer nog samma sak med den bombformade behållaren som ju är full med vätska som vi inte ens vet beskaffeheten av. Hur sjutton gör man? Jag har inget stort hopp om att tjusa till säkerhetsfolket. Hyttis känner sig lika chanslös.
1. I mitt arbete och uttryck känner jag mig som minimalist men I verkstaden och huset i övrigt ser jag att too much is not enough. Då och då får min plågade rekvisitörssjäl ett utbrott och jag försöker göra mig av med massor av braochhasaker. Det brukar suta med att min fru räddar det mesta och livet fortgår som vanligt.
2. Skogsgurra, vinka till min dotter som är i Paris och målar den här månaden om du ser henne.
3. Lotten, pyttipanna och spritgelé låter skitäckligt. Inlagda rödbetor eller inlagd gurka är mycket bättre. (Varför heter det så? Att inlagd rödbeta och inlagda gurkor låter inte kolokt alltså.)
4. Det är nog med hus som det är med hårddiskar; det finns bara två sorter: nya och fulla.
Men alltså, allt det är skvalpande och vassa är det ju bara att checka in. Om man reser med ett flygbolag som tillåter incheckning av bagage utan extra kostnad.
Apropå obegripliga ägodelar. Idag ringde det en man från Uppsala och undrade när vi skulle hämta vår hjulräfsa som vi tydligen köpt och nogsamt betalat för två år sedan. Påringaren hade nyligen sålt sitt lantbruk och tyckte att det kunde vara lämpligt att vi kom och hämtade den.
Nu undrar jag bara: hur stor är egentligen en hjulräfsa? Får den plats i ett ordinärt garage? Eller kan vi ha den i trädgården? Kan man använda den som torkvinda för tvätt?
(Nej, han hade inte ringt fel.)
Men gud vad kul, en hjulräfsa spänner man tydligen framför en häst. Man kan inte hoppas på att en liten häst ingick i dealen?
SG: Jag menade att ta med mangeln hem i. Packväskorna.
Hm. Lycka till med snökulan. Ni har alltså inget bagage som ni checkar in? Kanske kan vara värt att skaffa i så fall.
orangeluvans: Jo, det är klart att man checkar in. Men diskussionen gällde ju ursprungligen att packa allt i handbagaget, och var gör man då av etc etc.
Grattis till räfsan! Är det en sån jag tror är det ju ett enastående vackert föremål.
orangeluvan, här är en hjulräfsa in action.
Förresten Lotten så har wikipedia fungerat alldeles utmärkt hela
dagen. Inte alls nedsläckt. Inga problem att komma åt om man kan tricksen.
Vi har av princip aldrig något incheckat bagage. Tror ändå att vi har en lösning på bombproblemet. Gäller att tappa ur vätskan utan att ”flingorna” följer med. Kräver borrmaskin. Var hittar man en sådan så här dags? Kanske receptionen kan hjälpa till. Sedan är det bara att fylla på med vätska vid hemkomsten. Eller?
MG
Dina väskor måste kunna ta hand om rätt stora bitar. Gissar drygt två meter. Hur blir det med då trafikvärdigheten?
En sån där räfsa körde jag åt farbror Sigurd på femtiotalet. Också en ardenner. Med praktfullt hovskägg.
Alltså, vissa saker är ju ganska lätt att lista ut att dom kan fastna i säkerhetskontrollen. Jag lämnar allt sådant hemma, eftersom det är just själva in-checkandet jag vill undvika. Min farmors handvisp och brödlåda av metall väckte förvisso uppståndelse, men gick efter lite demonstration av hur vispen fungerade, igenom kontrollen.
SG, smart lösning. Smaka lite på vattnet, det kanske är lite salt för att slippa algbildning.
Pysseliten, du ska jobba och inte Lottena.
BTW, jag mötte två bilar på väg ner till isen imorse. Det har varit någon minusgrad inatt så isen kan vara bra idag. Men testa nu på morgonen.
Koppla in bilden redan nu utifallatt du behöver den idag, den är i behov att skrap.
Skogsgurra meddelar via sms:
”Faran över. Apparaterna larmade för ‘vätskebehållare’ och det blev stort genomsök. Ingen fattade att det var Eiffeltornet med snön och jag sa inget.”
Jamen det var då för väl. Nu får vi hoppas att det snöar i Paris så att leksaksgrejen inte far med osanning resten av livet.
Oki, tack! *jobba-jobba*
För att förtydliga detta med väskereglerna — de gäller vätskor och geler. Marmelad kan naturligtvis approximeras med en gel (gelé?). Antingen får man se till att mängden understiger 100 ml eller checka in bagaget. Som ganska flitig flygresenär blir jag tyvärr oerhört irriterad på alla amatörer som inte förstår att en flaska cola mm faktiskt räknas som vätska.
Lille Maken medförde sin tvärflöjt som handbagage till Öknen. När man genomlyser ett flöjtfodral kan man lätt få intrycket att det rör sej om en isärtagen kulspruta eller liknande. Stor uppståndelse varje gång tills flöjten plockades fram, sattes ihop och spelades en trudelutt på.
”Mistningen” är ett ord som jag stötte på häromdagen för första gången. Ungefär ”saknaden”. Är det ett allmänt använt ord i dagens klimat?
Ja, det är för sorgligt att amatörer får vistas på flygplatser. Inte sant? Och terrorister.
Genomsökningen av bagaget sköttes av två personer som var anställda av ADP. Sedermera tillkom en tjej med sniffer. Tre personer avdelade för att hitta vår ”bomb” som vi redan från början trodde skulle orsaka problem. Ingen kopplade att det måste vara Eiffeltornsgrunkan som orsakat larmet. Dom flyttade den flera gånger i jakten på den ”riktiga” orsaken. Utan resultat. Här kan man ju verkligen bli irriterad på amatörer. Jag tror till och med att en liten handgranat kunnat slinka igenom.
Det hade varit intressant att filma det hela. Men eftersom det råder fotoförbud i säkerhetszonen så var det nog klokast att låta bli. Men jag var förutseende nog att dra igång min voice recorder och trots att den låg i jackfickan och stördes av prassel kan man uppfatta den ganska förvirrade konversationen. Skoj att ha. Framför allt för Edwin.
Men..58 kommentarer och inte en enda femton-lista? Jag blir besviken, tänkte ju hitta några antimaxilisttips här..
1. Dunjacka
2. Mössa
3. Tandborste+Tandkräm (för dom hör ihop)
4-9. Småkläder
10. Pyjamas
11. Jeans
12-13. Tishor (Lotten-design!)
14. VARM tröja
15. Smart-telefon
Jag bär allt snyggt vikt enligt rull-principen i en jackficka (där även plånboken med alla pengar ligger och hör ihop med resten)
Oj,
16? Skor.
1. Gitarr
2. Munspel (D)
3. Icebug
4. Grodstrumpor
5. Superunderställ (jag syr ihop det i ryggen, hehe)
6. Vindjacka
7. Vindbrallor
8. MacBook Pro
9. iPhone
10. Jeans
11. Skjorta
12. Fleecetröja
13. Pannlampa
14. Bibliotek med 10 000 böcker
15. Skalmans skal
Uh-oh. Min djefla man går omkring i lifvet utan skor och kalsonger. (Eller ligger allt det i Skalmans skal?)
Jag minimaliserar för fullt varenda vår. Fast i min värld betyder det att jag bär ner allt jag inte behöver till källaren, sedan låser jag med ett alldeles för litet lås och väntar på att sakerna ska bli stulna. På så vis slipper jag ångesten det innebär att själv göra mig av med dem. Märkligt nog har cykeln som står där aldrig blivit stulen, men däremot barbiehästar, skor, CD-skivor, ett bord, en hylla samt en halv ljusstake. (Affärsidé: Starta tjuvskola.)
Om man är snäll mot sina dammråttor, kan man då sägas vara en animalist?