Min dator fick falsk krupp häromdagen. Nu dog den med ett sorgligt tut-tut-tut efter tre års tjänstgöring. (Den ersatte då en tvååring som jag verkligen inte gillade.)
Minnesmodulerna är utbytta och trollformler lästa med dov stämma, men som vore datorn en klarinettspelande 125-åring på betablockerare, irriterar den mig vansinnigt eftersom den tar fjorton försök på sig att veva igång.
Visserligen har jag backuppat som sig bör, så jag sitter inte på pottkanten med skägget i brevlådan. Men utan lånedator sitter jag utan hjärna som på nålar och kan inte ens kolla mejlen eftersom jag har valt att inte få den i telefonen.
Ny dator är beställd. Nu ska jag läsa en roman, baka bröd, sticka ett par strumpor, skriva pappersbrev, fålla gardiner och planera julklappsinköpen.

{ 45 comments… read them below or add one }
Det är tydligen Fint att vara först. Nu var det min tur.
Fast vi tvekar, Plastfarar. Ibland är det finare att vara sist. Eller att vara den som kommenterar sist i flera dagar gamla inlägg. Fast finast är det nog att bara vara.
/en som har stulit en låtsasdator som inte lyder någe vidare
Jaha datornörden undrar då om du köpt en riktigt bärbar dator den här gången eller om du är trogen ditt sekruttmärke?
LL99: Pah! Fnys! Skrnnfff!
Jag tycker dina ersatz-aktiviteter låter suveräna.
Fast först läste jag: inleda en romans, och inte läsa en roman.
Och, söstra mi, att inleda en romans skulle vara suveränt? I så fall får det banne mig bli med DDM, för nåt annat åbäke har jag då rakt inte tid med.
BTW: Min Google Reader fångade upp ett kåseri från 2003 som nu ger en 404?
…och nu ett inlägg till, med film- och boktips. Vadan detta?
Det var jag som gjorde fel, Plastfarfar – här finns det:
http://www.lotten.se/2003/03/post-scriptum-publ-i-sydsvenskan-2003-03-20.html
(Jättebra att du säger till! Jag lägger med ojämna mellanrum ut tio års kåserier, men i oordning. Dock daterar jag dem rätt, och det är därför de göms sådär.)
Men ett inlägg med film- och boktips känner jag inte igen. Dök det upp idag? Har du fler ledtrådar?
Jag har inte köttfärs på händerna (ursäkta, jag ramlade alltså ner i ett hål när den fullständiga adressen kom), men jag vill definitivt hävda att man måste ha en apparat med äpple på. Så de så.
Undviker äpplen. Men jag kokar fläsklägg!!!
Man skulle ju kunna tro att jag var datorlös.
Sist? Eller är jag bara?
Tycker att det är synd att så dyra prylar bara håller i två till tre år.
Min Ultrabok har W7 HP uppe och igång på 17 sekunder.
Frågor?
2 och 3-åringar har du ju 5-faldig erfarenhet av.
Tänk om barnen skulle utvecklats i samma takt som datatekniken?
Vad vore de idag?
Tänkte lite som LupusLupus99. Mitt äpple snurrar på perfekt efter nästan 6 år!
Jag har noterat att Lotten ganska ofta placerar sina datorer på mjuka underlag. Ibland i sängen ibland på bord med textildukar. Har man otur så hindrar det ventilationen och eftersom åldringsprocessen dubblas var åttonde grads temperaturhöjning (Weibull) så kan det ha betydelse.
Du kan ju passa på att vattna också.
Näe. Inlägget måste ha varit synligt i minuter, bara. Två filmer, minns inte vilka, och Quick-boken.
Jag mindes fel det var en annan blogg som tipsade. Sorry!
Fast så lobotomerad som jag nu är, hade det inte varit konstigt om jag hade glömt att jag hade läst Hannes Råstams bok om Quick, vilket jag ju inte har. Tror jag.
Nu till radion!
Pitt. Ska skriva en rapport och hamnar här … Har redan hämtat te, vattnat mina två blommor och läst om mina mail. Kan inte datorn bara haverera istället …. Andra dagar tycker jag att rapportskrivning är roligt, nästan skälet till att jobba, men idag går det trögt.
Brown.
Har du läst en roman nu?
Ja, jag läser för fullt och sneglar inte ens in i båset.
Du får slänga in lite bilder på dom nystickade strumporna och det nybakade brödet.
Brugden kan bli 12m lång och väga 4 ton. Den är dräktig i 3 år. Bragd? Nej brugd.
Och ändå käkar den bara plankton. Visst hade vi en hajexpert i båset?
Jo, med betoning på HADE.
Bilder på bröden tack!
Visa bröden, visa bröden!!! (dom nybakta alltså, inga andra brön.)
Christer, Charlotte the goblin girl var väl hajexpert? Hon har inte synts i båset på ett tag.
Uppäten. Jag sa ju HADE!
Nu undrar jag om vi inte är nära statistiken igen, eller hur SG?
Nejnej, du missförstår. FÖRST läste jag fel (romans). SEN läste jag rätt (roman) och tyckte det var bra sysselsättning du hittat.
Vem släppte in brugden?
Charlotte Permell är världsbäst på att uttala ordet brugd. Brrrugd.
Hörde jag att ni kallade på mig? Brugden… den som säkert kan säga att de är dräktiga i tre år kan få medalj. Det är en nyhet för mig. Hurså? Var kom brugden ifrån?
Oj då. Nu ligger man illa till. Jag läste om brugden på internätet. Där stod det att den var dräktig i tre år.
Man TROR att den är dräktig så länge. Än har ingen hittat en dräktig hona med unge/ungar i magen. Bara kvalificerade gissningar på tre år.
Hurra för Goblin-Charlott … nu borde vi egentligen passa på och ställa fler frågor.
CN
Jag fick fundera länge innan jag fattade. Svar: Jo, troligen.
Man tror att den är dräktig i tre år. Ok. Lite religion över det hela. Stor fisk är det i alla fall. Tror jag.
Passa dej så du inte blir Lottobomerad.
Brugden är den näst största fisken (och en broskfisk). Störst är valhajen.